Informacje o Środowiskowym Domu Samopomocy
Placówka finansowana przez Urząd Miasta Poznania.
Prowadzony przez nas Środowiskowy Dom Samopomocy powstał w styczniu 2005 roku i został utworzony dla 40 domowników z niepełnosprawnością intelektualną. Od października 2006 zwiększyliśmy liczbę podopiecznych do 45.
W prowadzonym przez nas Środowiskowym Domu Samopomocy funkcjonują następujące pracownie (kliknij, by dowiedzieć się więcej) :
- plastyczne,
- kulinarna,
- muzyczna,
- edukacyjna,
- komputerowa,
- rehabilitacyjna,
- krawiecka,
- terapii zajęciowej,
- gabinet psychologa.
są one obowiązkowe dla wszystkich domowników, oznacza to, że domownik powinien każdą z tych pracowni odwiedzić i uczestniczyć w prowadzonej w tam terapii.
Prowadzimy również tzw. kąty zainteresowania dla tych z domowników, którzy chcą uczestniczyć w proponowanych zajęciach. I są to następujące kąty:
- taneczny,
- dziennikarski,
- filmowy,
- ogrodowy,
- basen.
TANECZNY
Uczestniczy w nim 10 domowników, tutaj prowadzone są zajęcia z tańca współczesnego. Stworzono grupę o nazwie ,,FOFTIS LIBER’’ , w której tancerze wykonują układy choreograficzne do muzyki współczesnej. Grupa ta oceniana jest jako grupa o dużym profesjonalizmie i kunszcie. Przygotowywane układy wystawiane były już na kilku przeglądach. Od 2006 roku grupa skoncentrowana jest głównie na udziale w projekcie teatralnym Stowarzyszenia VITRIOL, gdzie odbywają się zajęcia z profesjonalnym choreografem, a zwieńczone zostało występem na profesjonalnej scenie 2006 roku i projekt ten trwa nadal.
DZIENNIKARSKI
Dla około dziesięciu osób (liczba ta jest zmienna). W ramach tego kąta wydawana jest ośrodkowa gazetka ,,CO ISKRZY?”. Tworzą ja ci domownicy, którzy piszą do niej artykuły o tym co działo się w ŚDS i w Stowarzyszeniu, ale również o innych ważnych sprawach. Gazeta ta została zgłoszona na konkurs gazet placówek specjalnych. W 2006 i 2007 roku.
FILMOWY
Wybrana grupa osób (do 10) zbiera się w Dyskusyjnym Klubie Filmowym i ogląda film o którym następnie dyskutują. Oglądane filmy poruszają ważne kwestie społeczne jak wojna, nienawiść, rasizm, wyobcowanie. Organizujemy także wyjścia do kina.
OGRODOWY
Grupa osób dba o roślinność przed domem, siejąc i kosząc trawnik, sadząc i pielęgnując tuje, sadząc kwiaty na rabatach.
Odbywa się tu także szereg imprez okolicznościowych jak Wielkanoc, Dzień Matki, Walentynki, Zabawa Karnawałowa itp. Uczestniczymy także w Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych Uczestniczyliśmy Górce Klasztornej. Uczestniczyliśmy w Turnieju Piłki Kopanej, w Pikniku Olimpiad specjalnych w Jaszkowie.
INFORMACJE O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH UCZESTNIKÓW PROJEKTU POD LINKIEM: